Hitelek megoldási terve



Elképesztő, gátlástalan hitelszerződésekkel találkoztunk mostanáig. 21, sőt 31 éves futamidejű autófinanszírozás. Ilyen szerződést köthet komoly bank? Ilyen szerződést eltűrhet a PSZÁF?
Devizában nyilvántartott lakáshitelek, ahol forintban van megadva a kölcsön összege és a törlesztő részlet is. Ezek után minden költséget devizában(eladási árfolyamon) számolnak el Magyarországon. Holt volt ennél a PSZÁF 10 éven át?!! Mennyi pénzt kerestek közben mind a banki, mind a PSZÁF munkatársak? A mi pénzünkön a kifosztóinknak statisztáltak?
Pár napja a bankok azt nyilatkozták, hogy nem tudják megmutatni a felvett hiteleiket a devizában nyilvántartott hiteleinkhez, mert nekik az anyabankok biztosították a fedezetet hozzá. Ezzel 2 alapvető probléma van még 1 laikus számára is:

1. Az anyabank a nemzetközi kamatszinten tud hitelhez jutni, tehát nem a nekünk megadott ügyleti kamaton. Ez svájci frank esetében 0-2% között mozgott többségében. Ehhez jönnek még az egyéb %-os költségek, amik egy, még mindig nem valós THM-et adnak 10-12% körül devizában. Ez már banki viszonylatban uzsora kategória.

2. Mivel az anyabank vette fel a hitelt, nincs országkockázati felár!!! Nagyon fontos. Amúgy mire a rengeteg felár, mikor ezek jelzálog alapú hitelek, tehát fedezetként ingatlan áll mögötte és még kezes is van hozzárendelve. AZ USA-ban épp azért dőlt be az ingatlanpiac, mert úgy vehettek ingatlant az emberek, hogy a vételár 99.3%-ig kaphattak hozzá hitelt kezes nélkül. Volt olyan ingatlan, amire 2-3 hitelt is fel tudtak venni. Ezeket a hiteleket adták el csomagba szedve, hamis AAA+ minősítéssel az európai bankoknak és döntötték be a világgazdaságot, miközben ők milliárdokat kerestek rajta.
Sokan próbáltak mostanáig részletes elszámolást kérni a bankjaiktól, tételes kimutatással. A legtöbbjüknek nem sikerült. Ez nem is célja  a bankoknak. Nem tudtuk sem eddig, sem most, hogy mennyit kell még visszafizetnünk. A törlesztő részleteink az egekbe szöktek, a kamatemelkedésre hivatkozva. Közben pl. Svájban 0%-ra esett a jegybanki alapkamat, sőt defláció van. Mikor, kinek csökkentette bármelyik bank a hitelkamatát vagy a THM-ét? Ez csak felfelé mozoghat? Legfrissebb hír, hogy a CHF referencia kamatot is manipulálták a bankok.
Egyértelműen bizonyított, sőt már jogerős ítélettel is alátámasztott, hogy alapvetően a THM-számítások jogszerűtlen volta miatt a devizában nyilvántartott hiteleink döntő többsége semmis. Az előtörlesztésre felszámított plusz költség is jogerősen visszajár. A világ összes, svájci frankban nyilvántartott hitelének a 10%-a Magyarországon lett kihelyezve. Ki kell már végre mondanunk, hogy nem véletlenül!! A bankok előre tudták, hogy egy kicsi, labilis, magas államháztartási hiánnyal rendelkező ország devizáját akkor döntik be, amikor akarják. Ez mindenkori, nemzetbiztonsági kockázati tényező, de akkoriban egyáltalán nem minket szolgáló kormányunk volt. Erre az ügyletre legjobb az EU-n kívüli stabil deviza, mert az EU-tagságunk azért bizonyos védelmet nyújt. Így is lett. Majdnem a duplájáig kúszott fel a CHF árfolyama. A bankoknak közben az egekig szökött a profitja, amit banki műveletekkel részben az anyabankok felé transzferáltak. 1990 óta globálisan Magyarországon működött a legnyereségesebb bankszektor, a legerősebb pénzszivattyú.

Akkor most mi lehetne a megoldás?
Rengeteg tragédiáról hallunk, ami vérlázító, de a bankokat ez nem hatja meg. Miért is érdekelné? Ki látott már olyat, hogy a tolvaj , aki betört hozzánk és kirabolt, önként bármit is visszaadna?
A helyzet a következő: Semmisségi per által ki lehet mondatni a hitelszerződések érvénytelenségét. Ez amúgy számunkra a legolcsóbb, mert alapilletékkel megúszható. Pernyertesség esetén pedig az illetéket, ügyvédi költséget is a bank megfizeti nekünk.
Mi történik, ha a szerződés semmis?
1.Ha új lakást vettünk, akkor nekünk visszajár a pénz, a banknak pedig az ingatlan.
Jó –e ez nekünk? Igen! Miért?
Semmis szerződés esetén a bank a bruttó –tehát a teljes eddigi befizetéseinket- vissza kell, hogy adja! Nincs kezelési költség, számlanyitási díj, árfolyamrés stb. Ő visszakapja a finanszírozott ingatlanját, amiben mi lakunk. A bank ezzel az ingatlannal nem tud mit kezdeni, sőt, ha eladja egy faktoring cégnek, filléreket kap csak érte, amit eddig megtehetett, mert a különbözetet velünk fizettette. Mára viszont tanultunk a bankoktól. A nekünk járó pénzt nem kérjük vissza, hanem a banki ingatlanbecsüsök által megállapított mai értéken megvesszük az általunk birtokolt ingatlant. Ez pontosan mit jelent?
Példa: Vettünk egy 15 milliós ingatlant 5-8 éve, ami jelenleg 8-10 milliót ér a bank szerint. Visszakaptuk az eddig befizetett teljes összeget, amit beszámítunk az ingatlan aktuális árába. Ha valaki pl. 3 millió önrésszel indult el és 5-6 év alatt befizetett további 6 millió forintot, annak akkor most összesen 1 millió forintot kell kifizetnie vagy hitelt felvenni hozzá, hogy az ingatlan teljes egészében az övé legyen. Ha a bank aktuális követelését néznénk, akkor biztos tartoznánk még legalább 12 millió forinttal, de lehet, hogy 22 millióval. Lakbért sem kérhet az eddigi használat miatt, mert mi meg nem kérünk kamatot a pénzünkre, amit eddig befizettünk.
2. Ha nem új lakásra vettük fel a pénzt, hanem pl. felújításra, akkor is a befizetett teljes összeget kell elszámolni névértéken, a folyósított hitel ellenében. Több nem jár.
Miért nem jár több a banknak, mint a folyósított forint hitel névértéken?
Tisztességes haszon minden gazdasági résztvevőt megillet. A mi esetünkben viszont egyetlen bank sem járt el tisztességesen. A kormányunknak a polgárai és az ország megvédése a feladata, tehát segítenie kell a banki törvénytelenségek és az ezzel kapcsolatos bűncselekmények feltárásában.
Mivel tisztességtelen volt a bankok részéről a hitelezés, ezért a haszonhoz sincs joguk, ennek következtében névértéken kell az elszámolásnak megtörténnie. Ne kezdjük el sajnálni a bankokat! Az elmúlt 22 évben több évnyi nemzeti jövedelemnek megfelelő hasznot szivattyúztak ki az országból. Ha ingyen lemondanának a jelenlegi, devizában nyilvántartott hitelek még fennálló részleteiről, akkor is bőven pluszban lennének.
Összefoglalva:
A bankok pénzt csinálnak. Nekik a válság előtt –amit ők okoztak- 5% volt a szavatoló tőkéjük. ezt a válság alatt leszállították 2%-ra. Az EU eddig 4330 milliárd Euroval segítette ki a csaló bankjait a mi pénzünkből. Mi nem akartunk és most sem akarunk mást, mint emberhez méltó életet, amibe beletartozik egy szerény lakás és akár egy kiskocsi. Nem bankárok vagyunk, nincs is igényünk a legdrágább sportkocsikra, jachtokra, magánrepülőkre.
Törvényt kell hozni, hogy a deviza nyilvántartású hitelek semmissége miatt a fentiek szerint kell rendezni a hitelesek problémáját. Ha szükséges, akkor le kell tennünk félmillió támogató aláírást és össze kell gyűlnünk 100 ezren az országház előtt tüntetni a mi és a gyermekeink jövőjéért.
Ezen kívül a tönkretett embereket, családokat kártalanítani kell a bankoknak. Nem foglalkozhatunk csak magunkkal, 1 ország vagyunk, végre össze kell fognunk érdemben egymásért!
Zomborszky-Fehér Zsolt
Devizahitelesek Mentőöve ( a facebookon)